Jeseni je narava še posebej čarobna. Mešanice toplih barv, ki se prepletajo na listnih ploskvah in množica plodov je za marsikoga najlepše obdobje leta. Pomladne zasaditve se s prvo slano umikajo z balkonov, okenskih polic in teras, prihajajo pa jesenske kombinacije. Te so v marsičem zanimivejše. Izbira rastlin, barve, strukture, plodovi domišljiji puščajo prosto pot. V zadnjem času se okraševanje domov z okrasnimi zasaditvami precej spreminja. Že pomladi radi posegamo po trajnicah, ki jim v jeseni samo dodamo primerno jesensko lepotico. S tem imenom se ponaša skupina rastlin, ki se vzgaja preko poletja in se za prodajo namenja od septembra dalje.
Za sajenje jesenskih nasadov svetujemo izbiro prave posode. Izogibajmo se plastiki in rajši posezimo po glineni posodi ali vzdržljivi keramiki. Izbira takšnih loncev je naravnost fantastična, še posebej kolekcija vulkanske keramike navdušuje ljubitelje estetike. Preden se lotimo sajenja najprej izberemo pravo posodo in določimo mesto, kamor jo bomo postavili. Največkrat so to glavni vhodi in prostorne terase, kjer v toplem jesenskem soncu lahko občudujemo preplet jesenskih struktur. Na dno posode vedno nasujemo drenažno plast lave, gline, proda...cca 5-10 cm, odvisno od velikosti oz. globine lonca. Preko te plasti lahko, ni pa nujno, položimo plast koprene, da se zemlja ne meša s podlago. Nato nasujemo plast zemlje. Za polnjenje in sajenje jesenske posode uporabimo kvalitetno zemljo. Priporočamo Royal Garden, ki je ene izmed najboljših mešanic na trgu, lahko posežemo po profesionalnih mešanicah Vulkahum mix, ki imajo različne odstotke mineralnih dodatkov. Večji odstotek teh mineralov se svetuje pri sajenju grmovnic in dreves. Ja, tudi manjše grmovnice so še kako primerne za večje posode. Precej posegamo po takih, ki so uporabne, to pomeni, da se posladkamo z njihovimi plodovi, obenem pa so lepe preko celega leta.
Na tem mestu bi izpostavili šmarno hrušico, ki se spomladi bohoti pod belimi cvetovi, v juniju pa se veje šibijo pod množico užitnih modrih jagod. Šmarna hrušica raste razvejano in pod njeno krošnjo lahko zasadimo številne trajnice in enoletnice. Privlačne so rastline na deblu, saj nam omogočajo več svobode pri zasajanju podrasti. Pogosta izbira so bori, lovorji, fige, razne paciprese, bodike, tudi dišavnice kot so grmaste bazilike, sivke, rožmarini...Radi posegamo po zimzelenih rastlinah, katerim družbo jim v jeseni delajo vrese, pomladne erike, krivovejnate korokije, kalocefalusi, bršljani, mulenbekije, mačehe, lončne krizanteme, razni šaši, iskrivke, praproti, mlečki, skrečniki...Izbira je velika, pazimo da so barve skladne in umirjene. Izbor rastlin imamo, samo še posaditi jih moramo. Večje zasadimo v ozadje, manjše pa v ospredje, prevešajoče so prav tako na sprednji strani. V kolikor je potrebno koreninsko grudo pred sajenjem razrahljamo, predvsem to velja za trave. Naredimo sadilno jamico in zasadimo izbrano rastlino tako globoko kot je rasla v lončku, ter rahlo pritisnemo zemljo ob koreninsko grudo. Med substrat je priporočljivo zamešati dolgotrajno gnojilo Osmocote Exact. Po sajenju rastline zalijemo. Preko jeseni in zime zalivamo po potrebi. Pazimo, da zimzelenim rastlinam ne manjka vlage, zato jih občasno oskrbimo z vodo. Izhlapevanje se namreč dogaja tudi preko zime, nevaren je predvsem veter, ki še dodatno povzroča izgubljanje vlage. Po vrhu lahko posujemo lavo, drobno lubje, kamne...okrasimo z bučami, storži, lanterno. Svetujemo še, da posodo dvignete od tal, da se izognete nabiranju kondenza pod dnom. Nekatere že imajo nogice, ki omogočajo odvajanje vlage, da zrak lahko kroži.
Zame osebno so jesenske kombinacije veliko privlačnejše kot pomladne. Mogoče tudi zaradi izbora
samih rastlin, ki se ponašajo s čudovitimi listnimi strukturami, navdušujoči so cvetovi, ki sicer niso
prioriteta. Zlahka se poigramo in z le malo smisla za estetiko lahko naredimo čudovite aranžmaje. No, pa
sem uporabila besedo aranžma, ki to niti ni. Ostanimo rajši pri primernejši izbiri besede 'jesenska
dekoracija'. V kolikor nimate prave ideje, inspiracije potem vam z veseljem pomagamo na eni izmed
naših PVD vrtnarij.
Nekaj idej lahko najdete tudi v malem katalogu 'Jesenski utrinki' za leto 2023.
Marija Hrovat, inž.agr
GIZ-PVD