Košarica

Vaša košarica je prazna!

Pozdravljena, jesen

Domov Aktualno Pozdravljena, jesen

Pred nami je mali katalog 'Jesenski utrinki' za leto 2024. Vsako leto nas navdušujejo pisane barve toplih in žarečih odtenkov.

Enako velja tudi za dekoracije, ki se v teh dneh obarvajo v značilne barve jeseni. Mešane zasaditve so pravo nasprotje pomladnim, saj postanejo bolj umirjene, v ospredje se prebijejo čudovite trave, s svojimi metlicami in repki. Zagotovo pa so najlepši prav ameriški slamniki, heleniji, lepe očke, neprave sončnice, cvetovi latastih hortenzij se počasi poslavljajo.

Številne zasaditve krasijo cvetoče hermelike, ki poleg lepote premorejo še moč privabljanja čebel. Pisane homulice se prevešajo preko zasaditvenih posod in žarijo v rožnato rdečih ter rumenih barvah. Trpežne so in zato nepogrešljive preko celega leta. Nikakor ne smemo pozabiti številnih mlečkov, ki spreminjajo svoje zelene odtenke v jesenske, cvetovi se združujejo v drobna socvetja. Znanilke jeseni so barvite jesenske vrese, korokije, kalocefalusi, hebe, ne moremo mimo številnih sort mačeh, še posebej priljubljene so drobnocvetne.

Ko pa se jesen preveša v zadnjo polovico, je čas za krizanteme. Naše vrtnarije vzgojijo prave lepotice, njihovi cvetovi ne pustijo nikogar ravnodušnega. Zakaj jim ne bi namenili več pozornosti in jih vključili še med jesenske mešane zasaditve v posodah. Vedno več nasadov krasijo manjše grmovnice, drevesca, praproti, iskrivke, višje trajnice.

Pozornost moramo nameniti tudi izbiri pravih posod, saj je danes na trgu res velika izbira, cenenih materialov je vse več. Domače vrtnarije še vedno zagovarjajo

pristne, naravne materiale. Osnova za uspeh vsakega sajenja je izbira pravega substrata, saj nam hladnejši meseci narekujejo predvsem zračne in kakovostne materiale. Posegamo po mešanicah z vulkansko lavo in plovcem, dodan je zeolit, perlit, humus deževnikov. Najboljši na trgu so substrati Vulkahum, ki zagotavljajo odlično osnovo za rast vaših rastlin. V kolikor pa se težko odločite in nimate pravih idej, tedaj ne odlašajte in pridite na vrtnarijo PVD. Naj bo letošnja jesen čudovita z nami in našimi materiali. Marija Hrovat, inž. agr.

GIZ – PVD

'Cukri' letošnje jeseni

Corokia cotoneaster ali korokija je zanimiva jesenska lepotica oz. kar manjša grmovnica, ki prenese do -10° C.  Zadnje zime so milejše, tako da lepo prezimijo tudi v celinskem delu Slovenije. Drobni zeleni listki se razvijejo spomladi na sivkastih stebelcih in vejicah, ki so skrivenčene oblike. Zato jo imenujemo tudi krivovejnata korokija. Po 3-4 letih rumeno zacveti. Krokija je najlepša prav mešani združbah z drugimi rastlinami, tako jesenskimi kot tudi pomladnimi. Potrebuje zračen substrat in redno zalivanje.

Sophora prostrata je manjši grmiček zanimiv zaradi sestavljenih mini listkov. Prihaja iz Nove Zelandije in zraste do 1,5 metra. Značilna je rast cikcak. Je prezimno trdna, vendar v zelo hladnih obdobjih potrebuje zavetje. Rada ima sončna do polsenčna rastišča, vlažna in dobro odcedna tla.

Coprosma 'Galaxy' je novost med jesenskimi lepoticami. Zraste do 1,5 m in je zimzelena, pokrita z drobnimi okroglimi, zelenimi listki na temnih vejicah. Potrebuje sončna do polsenčna rastišča, odcedna tla. Dobro prenaša vetrovne lege. Nekateri jih sadijo za žive meje, vendar pa se pri nas zasaja v kombinacije z jesenskimi lepoticami.

Prezimne praproti navdušujejo na vsakem koraku. Raznolikost listnih ploskev prav kliče po vključitvi v mešane združbe jesenskih lepotic. Drobni cvetovi so dobrodošli za popestritev zelenih odtenkov, vrese poskrbijo za intenzivnejše barve. Za umirjenost posadimo vrese 'Zoe', 'Zelda', 'Fluffy', 'Zelia'. 

Trave kot so perjanke, šaši, kolmeži, japonske krvave trave, miskanti, pampaške trave, bilnice…v nasade prinesejo nežnost in mehkobo linij. Ob prvi slani so prav trave očarljivo lepe.

Za sajenje uporabimo zračne in obstojne substrate, ki so odcedni in hranljivi. Največkrat uporabimo Royal garden in Vulkahum mix 40 ali 60. Lahko uporabimo lažje substrate, ki vsebujejo perlit ali šoto, se lažje osušijo. Gnojenje pozimi ni potrebno oz. se odsvetuje, lahko pa vseeno uporabimo raztopino huminskih kislin (20 ml/10l vode) s katero rastline zalijemo na 14 dni, če seveda vreme to dopušča.

Vrese, erike, rododendrone, pierise, azaleje, ameriške borovnice, brusnice obvezno sadimo v substrate z nizkim pH (4,5-5,5). Za osnovo služi bela šota, kateri primešamo kompost, humus deževnikov, plovec, lavo, iglice. Na naših vrtnarijah lahko kupite namenske substrate, glede na potrebe rastlin. Pred sajenjem zemljo dobro zalijemo oz. omočimo.

Ne sadimo v suho šoto, ker bo nase vezala vso vlago, tudi iz rastlin. Zemljo pred sajenjem dobro premešamo in nato posadimo izbrane rastline. Aluminijev sulfat se je v preteklosti že uporabljal za zniževanje pH vrtne zemlje, ker v njej hidrolizira v netopni aluminijev hidroksid in prosto žveplovo kislino. Sprememba pH je lahko tako velika, da rožnati cvetovi hortenzije (Hydrangea macrophylla) povsem pomodrijo.

Element je bil uspešno dodan v košarico.